Ako sa pomocou hrania šachu môžete stať sa lepším futbalistom…

Počas posledných rokov dochádza k mnohým porovnaniam medzi futbalom a šachom. Oba sú si veľmi podobné hlavne zo stratetického a taktického ponímania hry. Šach môže skutočne pomôcť zlepšiť schopnosti futbalových hráčov. Ako? Poďme na to. Začneme definíciou šachu a futbalu.

Šach:

  • stolová hra strategických zručností pre dvoch hráčov, hrá sa na šachovnici po ktorej sa každá figúrka pohybuje podľa presných pravidiel

Futbal:

  • hra medzi dvoma tímami na zvyčajne obdĺžnikovom ihrisku s cieľom dostať loptu cez bránkovú čiaru do bránky pomocou použitia strategických zručností medzi hráčmi jedného tímu

Šach a futbal sú teda veľmi podobné hry. Niektoré stragétie je možné uplatniť v oboch. Zároveň sú obe hry nepredvídateľné a komplexné.





Tak a teraz vymenujeme desať oblastí, v ktorých je šach podobný futbalu a môže pomôcť futbalistovi zlepšiť jeho hru:

1. Pozície a úlohy

  • V šachu a vo futbale má každý hráč určité špecifické pozície a každá pozícia má svoje povinnosti a vlastnosti. Ak sa teda v šachu naučíte, ako zúročiť každú pozíciu a jej vlastnosti, môžete túto zručnosť ľahko previesť do futbalovej praxe.

2. Súperi

  • V oboch hrách je počet hráčov v tíme rovnaký. V šachu máte 16 hráčov – figúriek a váš súper tiež, podobne ako vo futbale, 11 vs 11 hráčov.

3. Ciele

  • Cieľom v šachu je posunúť sa na hracej ploche dopredu a zosadiť z trónu súperovho kráľa tým, že kontrolujete jeho územie. Vo futbale je cieľom streliť gól pomocou toho, že sa dostanete do jeho územia….

4. Priestor

  • V šachu máme šachovnicu, kde je potrebné zaradiť každého hráča do toho správneho priestoru, aby sme porazili súpera. Rovnako je to aj vo futbale.

5. Spôsob hry

  • Keď nájdete ten správny a trpezlivý spôsob hry, pomôžete vytvoriť jasné šance pre vašich útočníkov zaútočiť. Hraním šachu sa táto zručnosť môže vycibriť.

6. Zapojenie mysle

  • Hranie šachu aj futbalu si vyžaduje úplne zapojenie mysle. V žiadnom momente futbalového zápasu sa nemôžete zastaviť, aby ste mohli premýšľať. Šach vám môže pomôcť predvídať súperov pohyb ešte predtým, než by vás mohol premôcť.

7. Prekabátiť súpera

  • Vo futbale ale aj v šachu sa snažíte obalamutiť svojho súpera, spôsobiť zmätok v jeho obrane alebo ju rozbiť a vytvoriť si tak šancu ho poraziť. V šachu sa za týmto účelom presúvajú figúrky, aby nalákali súperove figúrky na pohyb mimo svoje pozície a vytvorili tak medzierky, cez ktoré sa dá útočiť. Je to podobné ako driblovanie s loptou, prinútenie obrancu, aby vyšiel zo svojho miesta a dal šancu vášmu útoku. Ak sa naučíte pomocou mysle prekabátiť súpera v šachu, pomôže vám to aj na ihrisku.

8. Tímová práca

  • Dôležitým predpokladom dosiahnutia víťazstva je tímová práca. V šachu aj vo futbale pozostáva kompletný tím z útoku a obrany. Musíte sa naučiť, ako ich prepojiť. V šachu musíte dávať pozor na obranu svojho kráľa a zároveň musíte plánovať, ako zaútočiť na toho súperovho.To sa dá len tímovou prácou a ak sa túto vec naučíte zvládať v šachu, pomôže vám to aj pri futbale.

9. Taktika

  • Keďže šach je hrou taktickou, ak chceme vyhrať, nemôžeme pohybovať figúrkami len tak bez rozmyslenia, inak nikdy nebudeme vedieť, kedy nám hrozí porážka. To isté sa deje vo futbale. Úlohou hráčov nie je len tak bezcieľne behať hore-dole po ihrisku, ale každá akcia by mala ukrývať nejaký taktický význam, ktorý povedieť k prekonaniu súpera.

10. Sústredenie

  • Táto zručnosť sa vyžaduje pri každej úlohe, ktorú vo svojom živote robíte, či už je fyzická alebo duševná. Bez sústredenia sa nedajú robiť strategické pohyby, čo je základnou potrebou oboch hier. Hraním šachu môžete zlepšiť svoju schopnosť sústrediť sa, čo sa určite prejaví aj na futbalovom ihrisku.

…..a preto niektoré zahraničné futbalové akadémie zaradili šach do tréningového programu pre svojich zverencov.

A funguje to aj naopak. Mnoho šachových veľmajstrov je nielen vernými fanúšikmi svojich obľúbených klubov, ale venujú sa futbalu ako doplnkovému športu vo svojej šachovej kariére. Napríklad taký úradujúci majster sveta v šachu, nór Magnus Carlsen je verným fanúšikom Realu Madrid. A nielen to. Niekedy je možné ho vidieť, ako si kope loptu medzi šachovými zápasmi. Asi nie je náhoda, že jedným z jeho prvých šachový trénerov bol GM Simeon Agdestein, ktorý bol nielen členom Nórskej šachovej reprezentácie, ale aj tej futbalovej. Futbal dáva Magnusovi možnosť uvoľniť svoje emócie, čo je za šachovnicou veľmi zložité. Magnus Carlsen je známy tým, že hral exibičné zápasy nie len s Billom Gatesom, Markom Zuckenbergom, ale aj napríklad s Trent-Alexander Arnoldom, pravým obrancom Liverpoolu.