Ako stratiť váhu pri minimálnom pohybe?
Ťažko si predstaviť, ako môžu dvaja ľudia, ktorí hodiny sedia a nenamáhajú sa inak ako občasným natiahnutím paží, čeliť nejakej fyzickej výzve. Dôkazy potvrdzujú opak.
Majstrovstvá sveta v šachu v roku 1984 boli zrušené po piatich mesiacoch a 48 zápasoch, pretože obhajca titulu Anatolij Karpov schudol 22 libier /takmer 10kg/. „Vyzeral ako smrť,“ spomína veľmajster a komentátor Maurice Ashley.
V roku 2004 odišiel víťaz Rustam Kasimdzhanov zo šesťzápasového svetového šampionátu so stratou 17 libier /takmer 8kg/.
V októbri 2018 americká spoločnosť Polar, ktorá sa zaoberá sledovaním srdcových frekvencií, monitorovala počas turnaja šachistov a zistila, že 21-ročný ruský veľmajster Michail Antipov spálil 560 kalórií za dve hodiny sedenia a hrania šachu – približne toľko čo by Roger Federer spálil za hodinu tenisu vo dvojhre.
Robert Sapolsky, ktorý študuje stresové reakcie primátov na Stanfordskej univerzite, tvrdí, že šachista môže pri hraní na turnaji spáliť až 6 000 kalórií denne, čo je trikrát viac, ako priemerný človek skonzumuje za deň. Na základe dychových frekvencií (ktoré sa počas súťaženia strojnásobujú), krvného tlaku (ktorý sa zvyšuje) a svalových kontrakcí pred, počas a po veľkých turnajoch Sapolsky naznačuje, že stresové reakcie šachových veľmajstrov sú na úrovni toho, čo zažívajú elitní športovci. „U veľmajstrov pretrváva zvýšený krvný tlak celé hodiny v rozmedzí zistenom u konkurenčných maratónskych bežcov,“ hovorí Sapolsky.
Kombinácia všetkých uvedených faktorov spôsobuje priemerný úbytok hmotnosti 2 libry /necelý 1 kg/ za deň alebo inak povedané 10-12 libier /4,5 – 5,5 kg/ počas 10 dňového turnaja v ktorom každý veľmajster odohrá 5 až 6 partií. Výsledný efekt môže byť pre samotných hráčov zarážajúci, aj keď sa dá predpokladať.
Najväčšími faktormi horeuvedeného javu sú stres a úzkosť. Funguje to takto:
Veľmajstri sú počas súťaže vystavení neustálemu prívalu psychického stresu. Tento stres potom spôsobuje zvýšenie ich srdcovej frekvencie, čo následne prinúti ich telá produkovať viac energie aby vyrobila viac kyslíka. Podľa Marcusa Raichelho, neurológa na Washingtonskej univerzite v St. Louis, a Philipa Cryer, školského experta na metabilizmus , je to začarovaný a deštruktívny cyklus.
Okrem toho, hráči počas turnajov aj menej jedia, jednoducho preto že nemajú čas alebo chuť. „Jednoduchým vysvetlením je, že keď premýšľajú o šachu, nemyslia na jedlo.“ hovorí Ewan. C. McNay, odborný asistent psychológie v programe behaviorálnych neurovied na univerzite v Albánsku.
Stres vedie tiež k zmeneným a narušeným spánkovým vzorcom, ktoré zase spôsobujú väčšiu únavu – a môžu viesť k strate hmotnosti. Mozog pracujúci s menším množstvom spánku, hoci len o jednu hodinu, uvádza Kasimdzanov, vyžaduje viac energie, aby zostal pri šachovej hre bdelý. Niektorí veľmajstri uviedli, že o šachu snívali a hodiny sa počas spánku trápili tým, čo mohli v hre urobiť inak a zobúdzali sa vyčerpaní.
V boji proti tomu všetkému začali dnešní hráči začleňovať do svojej prípravy prísne režimy stravovania a fitnes, aby tým zvýšili prísun kyslíka do mozgu počas turnajov, predchádzali prepadom súvisiacich s cukrom a udržiavali si tak svoju energiu.
Zdroj: ESPN.com